Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

zahradnikb 


Oblíbená alba

Alba, která má zahradnikb v oblíbených

reklama

43 fotek, 6.1.2018, 55 zobrazení, 103 komentářů
49 fotek, červenec 2017, 51 zobrazení, 72 komentářů | makro, příroda, země
20 fotek, 6.1.2018, 14 zobrazení, 2 komentáře | dokumenty, kultura, příroda
Tříkrálová vycházka v jarním počasí po pěkně opravené křížové cestě na Dunajovické hoře. Zdejší poutní kaple Sv.kříže byla postavena u studánky, která, jak už to tak v našich krajích bývá, podle staré legendyzázračně navrátila zrak slepému pasáčkovi. Mladší legenda ale tvrdí, že kaple byla postavena z daru dunajovického sedláka, který chtěl vykoupit svůj hřích vraždy. Zabil kvůli penězům dva napoleonské vojáky, kteří zabloudili a požádali ho o pomoc.
Před rokem 1885 poskytla matka představená třeboňského kláštera, Eufrasie Steinerová obci Dunajovice finanční dar pro vybudování křížové cesty ke stávající kapli. Původní kaple byla potom při stavbě křížové cesty novobarokně přestavěna.
První pouť po nové křížové cestě proběhla 27.9.1885. Od roku 1989 se zde každoročně koná tradiční pouť sedmou neděli po neděli Velikonoční. U křížové cesty, která vede lesem okolo bývalého lomečku , stála i hospoda,
která ještě v roce 1970 sloužila jako kulisa při natáčení filmu Svatby pana Voka. Nyní je z ní rekreační chata.
14 fotek, 1.1.2018, 61 zobrazení, 33 komentářů
Novoroční výstup na Bradlo.... v mlze a blátíčku....
14 fotek, 11.5.2017, 33 zobrazení, 16 komentářů
Sice jsme ráno na Galovské lúky vyrazili brzy, ale cesta z Podyjí (210km) je dlouhá. Na Valašsku byl plán se sejít s tommy-haroldem a pokračovat krom Galovských lúk i na jiná místa, ale nevyšlo to a byl jsem na to sám. Jak už bývá zvykem, na prvním místě (Galovské lúky) jsem se zdržel déle, než bylo v plánu. Stihl jsem pak už jen najít jednu další lokalitku s bezáky a pak mě čekala 240km cesta zpět směr Hradec Králové se zastávkou o něco dále na západ na bledé. Z pochopitelných důvodů už zde neuvádím přesnější umístění oné loučky - stejně jako předchozí, i tato se nachází v CHKO Beskydy. Klenot, po kterém jsem šel jsem nenalezl - toto místo se nachází v údolíčku, kam slunce z jara ještě moc nesvítí. rostlinky tu sice pomrzlé nebyly, ale pro změnu absolutní většina z nich ještě nekvetla :-) Tak třeba zase za rok...
42 fotek, 11.5.2017, 37 zobrazení, 58 komentářů | krajina, makro, příroda, zvířata
Brzy ráno jsme vyrazili z Podyjí od Znojma směrem dále na východ. Téměř u hranic se Slovenskem se na Valašsku dá nalézt celá řada nádherných květnatých luk rozprostírajících se na svazích mezi lesy. Asi nejznámější z nich je přírodné rezervace Galovské lúky o rozloze téměř 22 ha kolem hřebene Hrachovce v nadmořské výšce 710-770 m.n.m (vrchol Hrachovce má 776 m.n.m.). Dostat se tam lze z několika směrů - já zvolil cestiřčku do kopce od místa zvaného U králů z údolíčka Uherského potoka. Když se dostanete až tam, na chvilku si sednete, máte možnost se kochat nádhernou přírodou s občasnými výhledy do zvlněné krajiny Valašska. Asi největším lákadlem je brzy na jaře početná populace prstnatce bezového, o něco později zde vyjvétají i jiné orchideje (např. vstavač mužský, prstnatec májový, okrotice...). To však samozřejmě nejsou jediná botanická lákadla. Fotografovaní bezáci bohužel nebyli v nejlepší kondici pár večerů předtím padly teploty k nule vykrystalizovaná voda udělala své - většina z orchidejek nebyla moc fotogenická.
Vzhledem k tomu že se vstavače i prstnatce snadno kříží, nalezneme i zde křížence. Na fotkách mám zřejmě jen čistýý botanickýý druh p.bezového, někde je tam ale možná i prstnatec Ruppertův (Dactylorhiza ×ruppertii = Dactylorhiza majalis subsp. majalis × Dactylorhiza sambucina). Žádná z mnou fotografovaných rostlinek skvrnité listy neměla, takže by byla determinace v tuhle chvíli už celkem složitá, pokud tam kříženec je.
100 fotek, 6.1.2018, 266 zobrazení, 2 komentáře
na první vejšlap v roce 2018 jsme vyrazili na toulky krásnými Příhrazskými skalami....počasí se vydařilo...svítilo sluníčko a našli jsme jednu ze skalních bran, které jsme hledali.
21 fotek, 5.10.2017, 50 zobrazení, 33 komentářů | krajina, příroda, země
jen hezký les
63 fotek, červen 2017, 19 zobrazení, 18 komentářů
21 fotek, 26.12.2017, 12 zobrazení, 4 komentáře
23 fotek, 28.10.2017, 10 zobrazení, 5 komentářů
41 fotek, červenec 2017, 10 zobrazení, 3 komentáře
24 fotek, 7.1.2018, 14 zobrazení, přidat komentář
Neví-li botanik kudy kam, nezoufá. Dohladka tváře si oholí, ošetří řezné rány, vlasy pečlivě zastřihne, botanik-radikál i koupel dopřeje si, nejčistší tričko nalezne, břicho zatáhne a do zahrady botanické zamíří. Zahrada botanická nezměrné množství informací a inspirace skýtá. Možno zde od slunce východu bloumat, rostliny roztodivné očumovat, co v čase tomto kvésti začíná zjistit a ze studentek sličných rozumy tahat. Studentky sličné rády poradí. I botanik poučený může nazítří do terénu vyrazit. Začíná kvést bělozářka liliovitá...
28 fotek, 6.1.2018, 96 zobrazení, 9 komentářů | moje fotozprávy