Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

zahradnikb 


Oblíbená alba

Alba, která má zahradnikb v oblíbených


reklama

118 fotek, tento týden, 28 zobrazení, 7 komentářů | příroda
Vzhledem k příznivé předpovědi počasí vypravil jsem se znovu do Bílých Karpat. Opět jsem se krásně zmáčel, ale orchideje v dešti mají své kouzlo, krásně se fotí, a vůbec, svěží šťavnaté louky jsou o tolik libější než vyprahlé, horké. Jelikož se jednalo o třetí dekádu května, očekával jsem zejména houfy pětiprstek a vemeníků, kdežto vstavače už spíše unavené. Ovšem chladný duben a květen se projevily i na kvetení vstavačovitých, takže jsem v plném rozpuku a ve všech fázích zachytil vstavače vojenské, a zejména mužské - nu a těch bylo takové bohatství, množstvím i velikostí, jaké jsem tu ještě nepozoroval. Zdá se, že letošní rok přál zejména kukačkám a mužským - na mně známých lokalitách se jednalo vskutku o počty rekordní. A jak jsou vstavače nápadné, louky se jimi až rozjasňují - zvláště vstavače mužské září jak fialové stožáry doširoka dodaleka. Překvapily mne i leckde dosud pěkné prstnatce bezové, a nakonec i skupinka vstavčů bledých - když uvážím, že jsem je pozoroval před více než 5 týdny, je to až s podivem. Pozdní mrazy nebo tuhá zima, anebo něco úplně jiného však nepřály tořičům, těch bylo pomálu, a vemeníčky zelené jsem nenalezl vůbec. To však byla jen malá vada na kráse - celkově byly ty Bílé Karpaty orchidejové, letos ve znamení vstavače mužského, naprosto senzační.
60 fotek, duben 2016 až květen 2017, 141 zobrazení, 292 komentářů | zvířata
19 fotek, minulý čtvrtek, 35 zobrazení, 20 komentářů
Jsem se vydal do okolí Semil, kde v údolí Jizery roste jeden z poddruhů lomikamene trsnatého, lomikamen trsnatý vlnatý. U nás má dvě oblasti výskytu, jedna je u Ústí nad Labem, pro mě byla tato bližší. Tato rostlina je nejen endemitem, tedy nikde jinde neroste, ale je navíc endemitem, který není vůbec hojný, ba dalo by se bez nadsázky říci, že je vzácný. Roste na docela nepřístupných místech na strmých skalách obrácených k severu, většinou ve stínu, a jeho focení je kvůli složitým světelným podmínkám vždy tak trochu oříšek, nehledě na to, že člověk balancuje na strmém svahu a má co dělat, aby udržel sebe, natož potom nehybný foťák. Za toto album také děkuji jednomu kolegovi, který mi dal na tuto jeho lokalitu tip a poradil mi s termínem kvetení.
126 fotek, 13.5.2017, 8 zobrazení, moje fotozprávy
Rok: 1962
Architekti: Leníček & Pokorný

Zařízení KO 17 byla v Praze budována těsně po 2. světové válce v letech 1952 - 1962 a měla sloužit k ochraně obyvatelstva před jaderným nebezpečí. Typové označení vyjadřuje, že se jedná o stálý, tlakově odolný úkryt. Po roce 1990 byl kryt upraven jako Chráněné zdravotnické pracoviště s kapacitou ukrytí do 170 osob. K okamžitému zprovoznění je zde připraveno 72 lůžek. Pro tyto účely je možno zpohotovit KO 17 do 60 minut.
Celý areál Thomayerovi nemocnice, včetně KO 17 se nalézá mimo zátopou oblast Vltavy. Objekt KO 17 má třídu odolnosti IV. a poskytuje úplnou ochranu při plné izolaci od okolního prostoru po dobu min 26 hodin. Tato autonomní stavba je vybavena DA (dieselelagregátem), FVZ (filtroventilačním zařízením) včetně zásob kyslíku a pohlcovačů CO2, nádrží na pitnou vodu o obsahu 48 000 litrů, studnou na užitkovou vodu, napojením na telefony areálu i veřejnou telefonní síť. V KO 17 lze v plném rozsahu užít počítačové sítě (vč. internetu, intranetu NiS, Medea atd.).
Vstup do prostor KO 17 je možný z 1 PP (podzemní podlaží) a z údolí krčského potoka, na úrovni 3 PP. Mimo to je na úrovni Vídeňské ulice situován nouzový východ. Oba provozní vstupy jsou chráněny terénem a zásypem.
37 fotek, 13.5.2017, 92 zobrazení, 83 komentářů | architektura, města, ostatní, moje fotozprávy
původně Legiobanka
39 fotek, 14.5.2017, 14 zobrazení, moje fotozprávy
Rok: 1866 (areál nádraží); 1923 (současná budova); 2015 (zahájení revitalizace)
Architekti: projektové složky drah; autorský tým Památník ticha (revitalizace)

Dlouhých sto padesát let věrně sloužil rozsáhlý areál s obrovskými opravnami a vlakovými depy výhradně železnici. Nyní čeká toto největší rozvojové území Prahy na své budoucí využití. Připomínkou nešťastných událostí, které se tu odehrávaly v době protektorátu, by mělo být moderní kulturní a vzdělávací centrum pro novodobou historii umístěné v původní nádražní budově, na jehož vytvoření již třetím rokem pracuje iniciativa Památník Šoa Praha.
13 fotek, minulou sobotu, 54 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, kultura, lidé
Snímky ze setkání jsou doplněny o snímky z města s přihlédnutím na demonstraci na ochranu zvířat
29 fotek, 20 zobrazení, 30 komentářů
6 fotek, 13.5.2017, 17 zobrazení, 3 komentáře | příroda
Martináč hrušňový je největší evropský motýl. U nás žije hlavně na jižní Moravě, ale ojediněle i na střední a severní Moravě. Žil i v Čechách v Polabí, ale zde již zřejmě vyhynul. Housenky žijí nejen ha hrušních, ale i téměř na všech ovocných stromech a vrbách, topolech, jasanech a dalších dřevinách. Samci přilétají na světlo, samice jsou příliš těžké a moc nelétají.
Tento přilétl na světlo při svícení K.E. v Ječmeništi u Znojma.
33 fotek, 30.8.2016, 46 zobrazení, 53 komentářů | makro, příroda, zvířata
Švihlík krutiklas je nenápadná drobná orchidejka, která uzavírá orchidejovou sezónu u nás. Miluje výslunné pastviny a louky. U nás je kriticky ohrožený. Pravdou je, že patří mezi nejohroženější rostlinám celé Evropy. Trpí především tím, na co doplácí i celá řada vzácných motýlů - úbytek pastvin s původním způsobem obhospodařování. Dříve se na Moravě a Slezsku vyskytoval údajně na 58 místech - dnes na jediném místě a to právě zde na NPP Švařec. V čechách byla situace obdobná (cca 60 míst) - dnes také jediné místo a tím je známé NPP Pastviště u Fínů na Sušicku. Doufejme, že si budeme schopni alespoň tyto dvě lokality zachovat... NPP Švařec však nevyniká jen výskytem této orchideje - nalezneme tu celou řadu klenotů a ohrožených druhů - okáče, hnědásky, modrásky, hořce a jiné orchideje. Jednu z částí lokality tvoří stráň s bohatým výskytem ohroženého jalovce obecného, mezi kterým najdete stovky pupav a sem tam nějaký hořec. Dále pak je louka/pastvina s výskytem švihlíku - bohužel na místo jsme dorazili s kolegou pozdě odpoledne a když jsem se dostal k focení orchidejí, byly už ve stínu, takže na lepší snímky si hold budu muset počkat na jindy a lépe naplánovat cestu :-) Co mě zdrželo? Na místě jsem byl v době před západem slunce. Ideální světlo. Do oka mi vak padla kudlanka nábožná a na nějakou dobu mě dostatečně zabavila abych si neviml, že místo, kde rostou švihlíky, se už halí do stínu :-)
59 fotek, minulý čtvrtek, 56 zobrazení, přidat komentář
54 fotek, 5.5.2017, 96 zobrazení, 142 komentářů | krajina, ostatní, příroda
...po téměř 4.hod.jízdy vlakem a čtyř přestupů ( Valmez,Přerov,Uher.Hradiště,Veselí n.M.)jsem se dostal na nádraží v obci Vrbovce.Tato obec je zároveň přechodem z Moravy na Slovensko,kde na straně moravské je to Velká nad Veličkou.Při příjezdu tu na mne čekal vedoucí této akce Vladko (díky) a v pravé poledne jsme se vydali na první ze 3 Vladem naplánovaných výšlapů.Čekalo nás 19 km a převýšení nahoru 966 m a dolů 443 m.Pohoda.
30 fotek, 13.5.2017, 76 zobrazení, 5 komentářů | dokumenty, koníčky, lidé, události, zvířata
ALB1031 V sobotu 13. 5. 2017 se na závodišti v Borové (Žabinec) uskutečnila historicky první voříškiáda v Havlíčkově Brodě. Pořadatelé ze ZKO Havlíčkův Brod vše perfektně zorganizovali včetně bohatého doprovodného programu (ukázky agility, dogdancingu, canisterapie...). Celou akci skvěle a s vtipem komentoval Petr Vondráček. Díky nádhernému slunečnému počasí byla i hojná divácká účast. Toto je první rychlovýběr, více fotek bude v dalším albu. :)
15 fotek, 14.5.2017, 22 zobrazení, 8 komentářů
62 fotek, 6.5.2017, 35 zobrazení, 41 komentářů
Další území, kteroé jsem prošel v rámci exkurze České botanické společnosti, opět prima parta lidí, hezká krajina a zajímavé rostlinky.
46 fotek, 1.5.2017, 36 zobrazení, 41 komentářů
Přírodní památka Rašovické skály se nachází nedaleko Klášterce nad Ohří, na okraji Doupovských hor.Hlavním tahákem této lokality je ojedinělý výskyt kriticky ohroženého pochybku severního, rostlinky, na niž jsem se chystal několik let. Při letošním poněkud nevyzpytatelném počasí jsem si vůbec nebyl jist, zda se trefím do termínu kvetení, ale pár kvítků na mě ještě počkalo.Další zajímavou rostlinou byl řeřišničník skalní, taktéž poměrně vzácný druh.

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.